Webbplatsen använder cookies för att förbättra webbplatsen för användaren, till exempel för att kunna anpassa en webbplats efter besökarens önskemål och val.

En cookie är en liten textfil som lagras på din dator. En permanent cookie ligger kvar på besökarens dator under en bestämd tid. En sessionscookie lagras tillfälligt i datorns minne under tiden en besökare är inne på en webbsida. Sessionscookies försvinner när du stänger din webbläsare. Vi samlar inte in och sparar inte uppgifterna som överförs till vår hemsida.

Vår webbplats innehåller länkar till tredje parts webbplatser. Dessa länkar är endast för informationssyfte. Eftersom vi saknar kontroll över innehållet på dessa webbplatser eller dess material ansvarar vi inte heller för dess innehåll. Vi ansvarar inte heller för skador eller förluster som skulle kunna uppstå vid användning av dessa länkar

Vår webbplats använder Google Analytics som ett hjälpmedel för att få en bild av hur besökare använder webbplatsen. Denna information används i syfte att utvärdera besöksstatistik, exempelvis använder vi rapporter av besöken på webbplatsen för att förbättra innehåll, navigation och struktur.

Nyheter

Stort engagemang för bättre sömnvård


Våra medlemmar fortsätter att visa ett stort engagemang i föreningens frågor. I mitten av maj fick alla ett mejl från ordföranden Gert Grundström om de vill ställa upp i en intervju om sömnapné som Nationella ArbetsGruppen, NAG står bakom. Syftet är att presentera ett nationellt vårdprogram för apnoiker.
Han fick omgående över 100 personer som ställde upp.
-Jag är djupt imponerad av att så många var villiga att ställa upp, det visar på ett stort intresse för föreningens aktiviteter, säger Gert och fortsätter.
– På min förfrågan om att ställa upp på en intervju fick jag snabbt över 100 svar. Det innebär att de flesta kommer att få en enkät att besvara. Just nu är tillvägagångsättet att två personer testar enkäten genom att intervjua 5 till 10 personer. Därefter stämmer vi av resultatet och fastställer slutligen enkätens utformning. Vi återkommer i frågan lovar Gert.

Gert representerar Apnéföreningen i Nationella ArbetsGruppen, NAG. Den har till uppgift att presentera ett nationellt vårdprogram för behandling av obstruktiv sömnapné hos vuxna.

Arbetsgruppen består av experter på sömnvård och patientrepresentanter.